Anadolu Kutumda

Metropolde yaşadığı kültürel yabancılaşma hepimizi rahatsız etmiştir fakat bununla ilgili harekete geçmekte zorluklar/eksiklikler yaşamışızdır. Endüstri Mühendisliği öğrencimiz Berkay ise bu zorlukları Anadolu Kutumda ile aşmayı başardı. Girişiminin hikayesini Berkay anlatıyor:

“Anadolu Kutumda unutulmakta olan yöresel kültürleri yaşatmak ve sürdürülebilir kılmak için el sanatları ve gıda ürünlerine odaklanır. Tarım projeleri ve pazarlama teknikleriyle yenilikçi ürünler ortaya koyar. Yerel üreticiye ve kadınlara gelir sağlar. Sokak hayvanlarına yardım eder. İş modeli olarak kurumsal  şirketlere hediye ve motivasyon paketleri tasarlar, teknolojik ve sürdürülebilir tarım projeleri yürütür.

NYU’da eğitim gördüğüm dönem kültürel ürünlerde ABD pazarını inceleyerek Türkiye’nin fırsatlarını ve özellikle eksikliklerini gördüm. Döndüğümde doğup büyüdüğüm İzmir’in , bilhassa Tire’nin, ürünlerini işporta usulu satarak yüz yüze müşteri talep ve ihtiyaçlarını tesbit ettim. Gerek toplumdan kazandığımı topluma geri verme kültürüm, gerekse Fellow’u olduğum Girişimcilik Vakfı’ndan aldığım ilham ve cesaret süreci şekillendirdi. Girişimin artı değerleri böyle belirlendi. Daha sonra güzel bir marka çalışması yapıp , Kadınların baş rol olduğu bir ekip kurduk.

Bügün tesislerimizi ürünlerin en doğalını bulabildiğimiz, toprağında kokusunu hissettiğimiz İzmir’in Tire ilçesinde kuruyoruz. Yüzlerce köyümüzün içinde tarımsal sürdürülebilirliği esas alıyoruz. Kültürle başladığımız bu süreçte üreticilerin daha iyi temsil edildiği bir kültür yaratmayı hedefliyoruz. Toplumdan kazandığımızı topluma geri vermek için inançlı olduğumuz bu yolumuzda Anadolu Kutumda ekibi olarak büyüyerek yürümeye devam ediyoruz.”

Anadolu Kutumda hakkında daha fazla bilgi almak veya ürünlerinden sipariş vermek, Berkay ile iletişime geçmek isterseniz;

Website: http://anadolukutumda.com/

Mail: berkay@anadolukutumda.com

Sosyal Medya: /anadolukutumda

 

Özyeğin Üniversitesi Mezunlar Derneği

Yorumlar

*

captcha *