Emrah Şener Merkez Bankası Başkan Yardımcısı oldu

Merkez Bankası’nda (TCMB) halihazırda boş bulunan iki başkan yardımcılığından birine Özyeğin Üniversitesi’nden Emrah Şener atandı.

Atama kararı bugünkü Resmi Gazete’de (RG) yer aldı. Değerli akademisyenimize yeni görevinde başarılar dileriz.

Reuters’ta 11 Ağustos’ta yayınlanan bir haberde, TCMB başkan yardımcılığına Özyeğin Üniversitesi’nden Emrah Şener’in getirilmesinin planlandığı belirtilmişti.

Banka Meclis üyesi olarak 1 Mayıs 2004’te seçilen ve 5 Haziran 2011’den bu yana TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Necati Şahin ve 3 Haziran 2011’de TCMB Başkan Yardımcılığına yeniden atanan Mehmet Yörükoğlu’nun görev süreleri bir süre önce sona erdi.

TCMB Kanunu’na göre bankaya dört başkan yardımcısı atanıyor.

Başkan Yardımcılığı görevlerine Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Murat Uysal ve Nisan ayı sonunda Piyasalar Genel Müdürü Erkan Kilimci’nin atanmasının ardından bugüne kadar iki başkan yardımcılığı koltuğu boş bulunuyordu.

Başkan Murat Çetinkaya da dahil bu yıl yapılan tüm atamalar banka kökenli yöneticilerden gerçekleşti.

Öte yandan 3 Kasım 2011’den bu yana Banka Meclis üyesi ve 21 Kasım 2011’den bu yana PPK üyesi olarak görev yapan Ahmet Faruk Aysan; süresi de bu yıl sonuna doğru dolacak. Yani yıl bitmeden PPK üyeliklerine toplam iki atama daha yapılabilecek.

Abdullah Yavaş ise 11 Mart 2008 tarihinden itibaren PPK Üyesi olarak görev yapıyor. 2013 yılında PPK üyeliğine tekrar atanan Yavaş’ın görev süresi 2018 yılında dolacak.

PPK’da yapılacak atamalar piyasa tarafından yakından izleniyor. Merkez Bankası’nın başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere siyasilerin düşük faiz talepleri ve ekonomik gerçeklikler arasında nasıl kararlar verecekleri piyasalar tarafından yakından takip ediliyor.

 Emrah Şener kimdir?

Dr. Emrah Şener; lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi İşletme – Finans Bölümü’nden aldıktan sonra, yüksek lisansını London School of Economics’de, doktorasını ise Matematiksel Finans üzerine Imperial College London’da tamamlamıştır. Çalışma hayatına HSBC Londra ofisi, Finans Mühendisliği bölümünde başlayan Şener, kariyerine Citibank Londra ofisinde Sabit Getirili Menkul Kıymetler ve Kredi Ticareti – Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler biriminde devam etmiştir. Bank of America’nın Londra genel müdürlüğünde Yapılandırılmış Ürünler Grubunda Bölüm Başkan Yardımcısı olarak çalıştıktan sonra Özyeğin Üniversitesi’ne katılmıştır.

Kalkınma Bakanlığının destekleri ile kurulan İstanbul Risk Yönetimi Laboratuvarında direktör olarak çalışan Dr. Şener’in başlıca araştırma konuları arasında; makroekonomi ve para politikalarının varlık fiyatları üzerine etkisi, emeklilik fonları, varlık dağılımı optimizasyonu, uluslararası ekonomi ve finans yer almaktadır. Son araştırma çalışmalarında, gelişmekte olan ülkelerin emeklilik sistemlerinin finansal istikrar üzerindeki etkilerini inceleyen Dr. Şener’in makaleleri “Review of Financial Studies”, “International Journal of Forecasting” ve “Annals of Operations Research” gibi prestijli akademik dergilerde yayınlanmıştır.

Dr. Şener’in “Yaş Tabanlı Emeklilik Fonları Projesi” UK Prosperity Fonu Ödülü’ne, “Türk KOBİ’leri için Risk Yönetimi – Akıllı KOBİ Projesi” IBM Global Üniversite Ödülü’ne, “Risk Kapitali ve Arbitraj” çalışması ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası En iyi Araştırma Ödülü’ne layık görülmüştür. Dr. Şener, Özyeğin Üniversitesi’ne katılmadan önceki akademik kariyeri süresince, Imperial College London, London School of Economics, City University London ve Boğaziçi Üniversitesi’nde finansal ekonomi, yatırımlar ve numerik metotlar üzerine çeşitli dersler vermiştir.

Kaynak: http://www.cnnturk.com/ekonomi/turkiye/emrah-sener-merkez-bankasi-baskan-yardimcisi-oldu?utm_content=buffer9c509&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

Özyeğin Üniversitesi Mezunlar Derneği

Yorumlar

*

captcha *