Peggymatic

ÖzÜ Mezunu Yaprak Sürmeli ve ikiz kardeşi Yağmur Sürmeli, kendi problemlerine çözüm üretmek için üniversite öğrencisiyken yola çıktılar, şimdi ise seri üretime geçtiler. Hikayeyi Yaprak anlatıyor:

“Küçüklüğümüzden itibaren evde köpek besliyorduk, son köpeğimiz Peggy’nin tüm sorumluluğu bana ve ikizim Yağmur’a aitti. Tuvalet ihtiyacını gidermesi için dışarıya çıkardığımız zamanlar eve sokarken pati temizliği bizim için hep sorun oluyordu. Biz ıslak mendil kullanıyorduk, ama üstünde ki kaba kiri aldığı için koltuğa, yatağa çıktığında, halı da yürüdüğünde pislikler ve kirler eve bulaşıyordu. Lavaboda yıkamayı denediğimizde ise lavabonun tamamı kirleniyordu, orayı da temizlemek gerekiyordu. Biz de başka ne olabilir düşüncesi ile ürün araştırmaya başladık ve satın almak için başka bir ürün olmadığını gördük ve biz böyle bir ürün yapmayı düşündük. Yani aslında kendi problemimize çözüm ürettik ve bu işimiz oldu. 2012 senesinde patent başvurumuzu yaptık ve Türkiye dahil tüm Dünya’da herhangi bir benzeri olmadığını gördük, bu da ticarileşme aşamasında bizi motive etti. Ürünümüz prototip aşamasındayken Peggy’e meme kanseri teşhisi kondu ve geçirdiği operasyondan sonra vefat etti. Bu üzücü olay bizi yıldırması, her ne kadar kendi köpeğimiz ürünü kullanamasada diğer köpek sahiplerinin bu üründen yararlanması için ticarileşme sürecine devam ettik. Ürünümüzün adı köpeğimizin isminden geldiği için Peggymatic… Genç ve kadın girişimci olarak Peggymatic ile ulusal ve uluslararası birçok yarışmaya katılıp güzel başarılar elde ettik.”

Peggymatic’ten kısaca bahsetmek gerekirse;

Peggymatic evde beslenen kedi ve köpeklerin pati ve tuvalet sonrası temizliği için tasarlanmış bir üründür. En hijyenik yöntem her zaman su ile fırçalayarak temizlemektir. Cihaz tam teknolojik bir cihazdır. Şarj edilebilir pille çalışmaktadır. Cihazdaki sensörler patiyi algıladığında motor çalışmaya başlar ve fırçalar döner, temiz su tankından su gelmeye başlar. 7 sn su ile fırçalama yapar, 3 sn ise susuz fırçalar dönmeye devam eder, böylece üstündeki su alınmış olur. Cihazdan patiyi çıkartırken üstünde bulunan aparat sayesinde de pati kuruya yakın olarak çıkar. Sıra ile 4 patiye bu işlemi yaptıktan sonra, ek olarak tuvalet sonrası popo çevresi temizliği için kullanılabilmektedir. Cihazda hijyen için en önemli unsur temiz su ve kirli suyun birbirine karışmamasıdır. Cihazımızda farklı boylarda at kılı fırça kullanıldığı için evinde birden fazla kedi/köpek kullananlar tek bir cihaz kullanabilirler. Taşınabilir olması, hem evde hem de arabada kullanımda pratiklik için büyük avantaj sağlamaktadır.

Peggymatic Türkiye, Amerika, Avrupa Birliği ülkelerinde 25 ülke bazlı ve Japonya patentine sahiptir.

Görseller ve daha fazla detay için www.temizpati.com adresini ziyaret edebilirsiniz.Özyeğin Üniversitesi Mezunlar Derneği

Yorumlar

*

captcha *